Logo: BIP

Kalendarz wydarzeńDla mieszkańca

INFORMACJA POWIATOWEGO LEKARZA WETERYNARII O WŚCIEKLIŹNIE

Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Zielonej Górze z dnia 05.01.2022 r.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Zielonej Górze przypomina o obowiązku szczepienia psów przeciwko wściekliźnie zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2020 r. poz. 1421):
Szczepienia psów, kotów, lisów  przeciwko wściekliźnie
1.  Psy powyżej 3. miesiąca życia na obszarze całego kraju oraz lisy wolno żyjące na obszarach określonych przez ministra właściwego do spraw rolnictwa podlegają obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie.
2.  Posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.
 
Niewywiązywanie się z tego obowiązku powoduje zwiększone ryzyko zakażenia nie tylko Waszych podopiecznych  ale również Was i Waszych bliskich wirusem wścieklizny, ponadto jest to wykroczenie podlegające karze grzywny.
 
Województwo Lubuskie jest strefą o statusie obszaru wolnego od zakażenia wirusem wścieklizny dzięki prowadzonym od wielu lat programom zwalczania tej choroby, opartym na zwalczaniu i profilaktyce, której głównym elementem jest szczepienie psów i lisów p/ko wściekliźnie. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Zielonej Górze w związku z sytuacją epizootyczną dotyczącą zakażeń wirusem wścieklizny w województwie mazowieckim, w którym w 2021r. stwierdzono 110 przypadków wścieklizny: u psów - 3, kotów – 6, u lisów 97  i u zwierząt pozostałych  7 (nietoperze, jenoty, sarny, kuny) i wydaniem w związku z tym przez Wojewodę Mazowieckiego rozporządzenia w sprawie zwalczania wścieklizny na terenie województwa mazowieckiego z dnia 31 grudnia 2021r. , w którym nakazuje szczepienie kotów przeciwko wściekliźnie, zaleca profilaktyczne szczepienie przeciwko wściekliźnie kotów mimo, że na dzień dzisiejszy nie ma takiego obowiązku.
Jak podaje Główny Lekarz Weterynarii w komunikacie z dnia 16.12.2021 r. w  2021 r. wściekliznę u zwierząt domowych i dzikich stwierdzono w Polsce  w trzech województwach: mazowieckim, podkarpackim i świętokrzyskim, w tym u 8 zwierząt domowych (6 kotów i 2 psów). Zwierzęta, u których wykryto chorobę, nie były szczepione przeciwko wściekliźnie.
Wścieklizna jest  jedną z najbardziej śmiercionośnych chorób odzwierzęcych, która  od ponad 4000 lat nęka prawie każdy zakątek świata. Około 99% przypadków wścieklizny u ludzi jest spowodowanych ukąszeniami zakażonych psów.
Dołóżmy więc razem wszelkich starań, aby jej skutecznie zapobiegać szczepiąc profilaktycznie swoje psy i koty przeciw tej chorobie.

Dbaj o bezpieczeństwo dokumentów

 

KORONAWIRUS

Jak się zachować kiedy mam objawy COVID-19? Co zrobić jak dowiedziałem/am się o dodatnim wyniku?
 
KORONAWIRUS INFORMACJE I ZALECENIA : https://www.gov.pl/web/koronawirus
 
          

Punkty Szczepień w Lubuskim

Szczepimy się przeciwko COVID-19!  Obecnie trwają szczepienia osób z grupy 0, wskazanej w Narodowym Programie Szczepień (m.in. personel medyczny i niemedyczny szpitali, pracownicy domów pomocy społecznej oraz miejskich ośrodków pomocy społecznej, także zatrudnieni w aptekach, hurtowniach farmaceutycznych, studenci medycyny).  Proces szczepień – zgodnie z programem - będzie realizowany etapami. Natomiast już teraz udostępniamy mapę z lokalizacjami punktów szczepień w całym kraju. Będzie ona na bieżąco aktualizowana. Sprawdź, gdzie jest Twój punkt szczepień!
 
W Gminie Bojadła punkt szczepień jest w:
 
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Przychodnia Lekarska DERMED
Bojadła
ul. Słoneczna 1
tel. 683523338

Załączniki