Kalendarz wydarzeńKomunikaty

INFORMACJA DLA MIESZKAŃCÓW DOTYCZĄCA WILKÓW W GMINIE BOJADŁA

  • 02-09-2021
W związku z informacją dotyczącą pojawienia się wilków na terenie gminy Bojadła (miejscowość Pólko) prosimy mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności.
Zwracamy się do właścicieli psów oraz osób prowadzących gospodarstwo rolne o szczególny nadzór nad zwierzętami. Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi, nawet, jeśli zbliżają się do siedzib ludzkich, to jest to przejaw ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu jedzenia.
 
Przypominamy także o przestrzeganiu poniższych zasad:
 
 
  1. Nie dokarmiaj wilków;
  2. Na terenie posesji oraz podczas pobytu w lesie nie pozostawiaj niezabezpieczonej żywności lub jej resztek, dotyczy to również żywności dla psów i kotów.
  3. Zabezpieczaj pojemniki na odpady.
  4. W okresie między zmierzchem, a świtem, zabezpieczaj zwierzęta domowe, psy w pomieszczeniu lub w kojcu ( nie na uwięzi) - taki pies staje się wyjątkowo łatwą ofiarą. W lesie prowadź psa na smyczy!
  5. Nigdy nie zabieraj ze sobą, ani nie dotykaj napotkanego w lesie szczenięcia wilka, jeżeli wiesz o sytuacji, że ktoś przetrzymuje szczenię wilka, natychmiast zawiadom Policję – takie zwierzęta jako dorosłe mogą być niebezpieczne dla ludzi, w tym również dla przetrzymującego.
  6. Zabezpieczaj zwierzęta gospodarskie. Za zabite lub ranne zwierzęta gospodarskie pozostawione od zmierzchu do świtu bez zabezpieczenia Skarb Państwa nie wypłaca odszkodowań. W razie wątpliwości w wybraniu sposobu zabezpieczenia możesz skontaktować się z RDOŚ w Gorzowie Wlkp.
 
 
 
Wójt Gminy Bojadła
/-/ Krzysztof Gola

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją